Uczniowie
Rodzice
Przedszkole
Szkoła

Gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę 28 października 2018

27 października nasza Gmina świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem ekumenicznym sprawowanym w kościele pod wezwaniem św. Jerzego w Puńcowie. Po nabożeństwie zaproszeni goście przybyli do budynku OSP Puńców, gdzie obejrzeli spektakl przygotowany przez ponad 100 uczniów uczących się w szkołach naszej gminy oraz przedszkolaków z puńcowskich oddziałów przedszkolnych działających przy SP Dzięgielów. Wspaniałe widowisko było uwieńczeniem pracy kółek teatralnych SP Goleszów i SP Dzięgielów oraz kółek muzycznych SP Bażanowice, SP Dzięgielów, SP Goleszów i Gimnazjum w Goleszowie, a także absolwentów i nauczycieli.

W spektaklu pt. „Tu nasze miejsce, to nasz kraj” dziadkowie przekonują młodzież do wartości takich jak wolność, polskość, język ojczysty i walka o niepodległość. Ożywione postacie z obrazów pokazują jak ważne dla nich były sprawy ojczyzny i przekonują, że to wartości uniwersalne, o które każdy Polak powinien się troszczyć. 

Uczniowie SP Dzięgielów zagrali drugą część spektaklu, do której napisała scenariusz i którą wyreżyserowała Pani Weronika Glajc (konsultacje Pani Magdalena Dziendziel). Wcielili się w następujące postacie:


Pradziadkowie Kłodowie- Jakub Zorychta i Zuzanna Plinta (gościnnie zagrała z naszym kółkiem teatralnym,
a jest uczennicą SP Cisownica)


Józef Piłsudski- Ida Szawara


Maria Konopnicka- Adela Czerwińska 
Paweł Stalmach- Tomasz Kulak.

Dzieci z oddziału przedszkolnego „Wesołe pszczółki”  przy SP Dzięgielów wspaniale wyrecytowały wiersz Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały…”. Do spektaklu przygotowały je Panie Joanna Czyż-Zahradnik i Małgorzata Mróz-Sobel.


Oprawę muzyczną wykonywał około sześćdziesięcioosobowy chór, w którego skład weszło 22 uczniów naszej szkoły przygotowanych przez Panią Alinę Kubaszczyk.
Zespół instrumentalny tworzyły uczennice SP Dzięgielów: Zuzanna Łodźińska i Amelia Lankocz (skrzypce), Oliwia Kaczmarczyk (flet poprzeczny) oraz Pani Alina Kubaszczyk (pianino).

Scenografię przygotowali: Pani Urszula Łamacz, Pani Agata Guznar, Pani Anna Kohut, Pani Jolanta Pustówka i Pan Piotr Cieślar. Wystrój sceny stanowiły również rekwizyty, meble i inne przedmioty wypożyczone ze skansenu Pana Andrzeja Lacela oraz kwiaty od Państwa Frydrychowskich.
Strój Józefa Piłsudskiego wypożyczono z prywatnych zbiorów Pana Konrada Sowy. Maria Konopnicka i pradziadek Kłoda wystąpili w strojach z kostiumerii GOKu.

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie naszym uczniom strojów oraz za wzbogacenie naszej scenografii realnymi rekwizytami. Bardzo dziękujemy za owocną współpracę szkołom biorącym udział w przedstawieniu i nauczycielom koordynującym przygotowanie do tego wydarzenia.

Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii oraz galerii na stronie Gminy Goleszów. Na stronie gminy znajduje się również relacja z tego wydarzenia.