Uczniowie
Rodzice
Przedszkole
Szkoła

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie 8 września 2019

W sobotę 7 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Jest to piękna inicjatywa objęta patronatem honorowym przez Parę Prezydencką. W tym roku czytano Nowele Polskie- z ponad stu propozycji Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką wybrali 8 tytułów na 8 Narodowe czytanie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Pan Prezydent w swoim liście podkreśla, że „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”

Do udziału w tej pięknej akcji włączyła się także nasza Biblioteka Gminna, która zaprosiła do udziału wszystkie szkoły oraz władze naszej gminy. Zaproszeni byli także wszyscy mieszkańcy gminy, pasjonaci książki, dzieci i młodzież. W miłej atmosferze, popijając ciepłą herbatę słuchaliśmy tekstów Noweli Polskich. Mamy nadzieję, że za rok będzie więcej słuchających.

W sobotę 7 września rozpoczęliśmy czytanie o godzinie 9.00. Reprezentacje poszczególnych szkół naszej gminy, Pani Wójt Sylwia Cieślar wraz z przedstawicielkami Rady Gminy, Inspektor ds. oświaty wraz z Kierownikiem CUW  odczytali wybrane przez Parę Prezydencką testy.

Uczennice, nauczycielki i Pani Dyrektor naszej szkoły czytały nowelę „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego
Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii oraz fotoreportażu na stronie gminy:  http://goleszow.pl/fotoreportaz/goleszow—narodowe-czytanie