Uczniowie
Rodzice
Przedszkole
Szkoła

POLSKA – CZECHY- ŁĄCZY NAS ŚLĄSK CIESZYŃSKI- NASZA MAŁA OJCZYZNA

POLSKA – CZECHY- ŁĄCZY NAS ŚLĄSK CIESZYŃSKI- NASZA MAŁA OJCZYZNA 10 września 2019

Z inicjatywy Pani Wójt Sylwii Cieślar, nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie pod nazwą „POLSKA – CZECHY- ŁĄCZY NAS ŚLĄSK CIESZYŃSKI- NASZA MAŁA OJCZYZNA”. Projekt jest realizowany dzięki dotacji Senatu RP oraz wsparciu Funduszu Rozwoju Zaolzia.


W ramach tego działania 27 uczniów z klasy 8b z polskiej szkoły w Czeskim Cieszynie wraz z nauczycielami pojawiło się w naszej szkole. 26 uczniów z klasy 8a w tym samym czasie gości w Szkole Podstawowej w Cisownicy. Przez tydzień uczniowie z czeskiej szkoły będą uczestniczyć w lekcjach i innych atrakcyjnych zajęciach dla nich przygotowanych oraz integrować się z polską młodzieżą. Niejednokrotnie uczniowie obu klas szkoły czeskiej oraz młodzież klas 7 i 8 naszych szkół w Cisownicy i Dzięgielowie będą realizować wspólny program.
Nadrzędnym celem projektu jest rozwijanie kompetencji językowych w naturalnym środowisku użytkowników języka polskiego.

W pierwszym dniu swojego pobytu u nas uczniowie wzięli udział w zajęciach lekcyjnych z języka polskiego, fizyki, chemii, matematyki i historii. Uczniowie z czeskiej szkoły na czas swojego pobytu dołączyli do klas 7 i 8. Podczas lekcji współpracowali z sobą wykonując wiele zadań przygotowanych przez nauczycieli.

W  bloku zajęć popołudniowych nasi goście dowiedzieli się wiele na temat Powstania Warszawskiego, bohaterskiej walki polaków oraz projektu BohaterOn włącz historię. Po wprowadzeniu w tematykę, wykonali piękne kartki do Powstańców, które zostaną wysłane wraz z kartkami naszych uczniów pod koniec września. 

W drugim dniu spotkanie z uczniami z Polskiej Szkoły w Czechach rozpoczęło się edukacją regionalną. W tym dniu przyjechał do naszej szkoły zespół regionalny ZPiT Goleszów, który zaprezentował zarówno naszym gościom jak i uczniom naszej szkoły wiązankę tańców i śpiewów związanych z regionem cieszyńskim. 

O godzinie 9.30 nasi goście wraz z uczennicami klasy 7 pojechali do Goleszowa, by tam  zapoznać się trudną historią okresu II wojny światowej i zwiedzić Izbę Oświęcimską. Nasi goście z zainteresowaniem słuchali o podobozie Auschwitz, który znajdował się w Goleszowie podczas II wojny światowej.

W bloku zajęć popołudniowym nasi nauczyciele przygotowali zestaw 4 zajęć: czytelnicze- legendy polskie, plastyczne- w oparciu o wiedzę z czytelniczych, muzyczne na temat twórców naszego regionu oraz grę memory z polsko-czeskimi słówkami.

W trzecim dniu w bloku zajęć dopołudniowych uczniowie z Czech uczestniczyli w lekcjach. Tym razem były to: język polski, historia, WOS, matematyka, biologia i fizyka. Każda grupa miała po trzy lekcje.

W bloku zajęć popołudniowych, nasi goście wraz z uczniami klas 7 i 8 pojechali na dzień sportu do SP Cisownica. Tam wzięli udział w wielu rozgrywkach i różnorodnych zajęciach sportowych, które odbywały się w plenerze, na hali sportowej oraz na basenie.

W ostatnim dniu uczniowie wzorem poprzednich uczestniczyli w kilku lekcjach. Około godziny 10.30 klasy 7 i 8 oraz nasi czescy przyjaciele poszli na Tuł, by tam spotkać się z grupą uczniów z Cisownicy oraz z klasą 8b z Czeskiego Cieszyna. W tym dniu mieli ostatnie już okazje do integracji, wspólnych rozmów i zabaw. Międzynarodowe spotkanie na Tule trwało kilka godzin- uczniowie mieli różne formy gier i zabaw sportowych, spędzali też czas podziwiając piękno krajobrazu i rozmawiając. Po posiłku, nastąpił czas podsumowań i podziękowań.

Pani Dyrektor Katarzyna Bogdał oraz Dyrektor SP Cisownica Pan Przemysław Misiarz podsumowali wspólny tydzień działań projektowych oraz podkreślili wartość jaką mają dla naszych uczniów nawiązane znajomości i zdobyte doświadczenia. Dyrektorzy przekazali również w imieniu Pani Wójt Sylwii Cieślar upominki wraz z pozdrowieniami oraz słowa podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację projektu. 

 

W.G.