Uczniowie
Rodzice
Przedszkole
Szkoła

Pedagog szkolny

25 wrzesień

Moje bezpieczne dziecko

Drodzy rodzice!

Pragnę podzielić się z wami informacjami i wiedzą jaką uzyskałam biorąc udział w konferencji szkoleniowej  w dniu 20.10.2018 r, organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach na temat: „Moje bezpieczne dziecko”.

Z bardzo dużej ilości informacji, chciałam  Państwu przekazać te, które mnie jako matkę pięciolatka poruszyły i  zainteresowały najbardziej.
Najbardziej pouczający, ale zarazem i poruszający  był film pokazujący eksperyment, który policjanci przeprowadzili na placach zabaw.
Policjant ubrany po cywilnemu, za uprzednią zgodą rodziców, namawiał młodsze dzieci, aby z nim wyszły poza plac zabaw. Miał ze sobą ciekawą zabawkę jaką dla dzieci jest dron, oferował możliwość wspólnej zabawy w terenie gdzie nie ma tak dużo przeszkód czy drzew.
Stanowcza większość dzieci, bez zgody rodziców zgadzała się na opuszczenie placu zabaw z obcym mężczyzną.

Czy mamy pewność, że nasz syn lub córka w podobnej sytuacji zachowałyby się właściwie i oparł namową obcej osoby ?
Nigdy nie jest za wiele rozmów  z dziećmi na ten temat. Jeśli tego jeszcze Państwo nie zrobili, to proszę zróbcie to dzisiaj. Natomiast jak już przeprowadziliście taką rozmowę w przeszłości, powtórzcie ją jeszcze raz, ostrożności nigdy za dużo w tej kwestii.

Aby jako szkoła włączyć się w działania profilaktyczne w tym zakresie w październiku tego roku w klasach I-III, przeprowadzimy warsztaty dla uczniów o tematyce:
„Umie mówić NIE nieznajomym – jestem bezpieczny!”.

Drugą bardzo istotną kwestią  poruszaną na konferencji, była opieka nad dziećmi w miejscach publicznych do których należą plaże, supermarkety, galerie.
Oto kilka praktycznych rad jak skutecznie chronić swoje dziecko przed porwaniem czy zgubieniem się :

Naucz mnie:

Załóż mi:

Pamiętaj:

Mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości w tym zakresie, nie wiedzą jak przeprowadzić taką rozmowę z dzieckiem ?
Zapraszam do gabinetu pedagoga lub o kontakt za pośrednictwem „maila zaufania”.

Pozdrawiam serdecznie
pedagog, Joanna Włoch

 

10 wrzesień

Drodzy rodzice, uczniowie, nauczyciele!

            Witam bardzo serdecznie w nowym roku szkolnym. Będzie on wyzwaniem i przygodą dla Was, ale i dla mnie jako pedagoga, który ma wielką przyjemność rozpocząć pracę w tutejszej szkole. Wraz z panią psycholog Martyną Dasziewicz i panią pedagog Renatą Glajcar będziemy tworzyć zespół wspierający uczniów, rodziców i nauczycieli. 

            Bardzo chciałabym, aby nasz gabinet stał się dla wszystkich miejscem otwartym i przyjaznym, gdzie nie tylko będziemy starać się rozwiązywać trudne sprawy, ale również cieszyć się z sukcesów i osiągnięć.

             Już dziś zapraszam osoby, które z różnych powodów potrzebują rozmowy, wsparcia czy porady. Dla każdego jego problem w danym momencie jest największy i każdy ma prawo szukać pomocy w jego rozwiązaniu. Moim zadaniem będzie wspieranie uczniów, rodziców oraz nauczycieli w ich poszukiwaniu rozwiązań – razem na pewno będzie łatwiej.

            Zwrócenie się o pomoc  do osób trzecich często bywa bardzo trudne z powodu wstydu, nieśmiałości czy braku czasu. Dlatego szkoła wprowadza nowatorski projekt:
„Zanim będzie za późno”, który składa się z dwóch propozycji.

            „Mail zaufania” – to adres skrzynki mailowej, do którego dostęp będzie miał tylko pedagog i psycholog szkolny, gdzie zarówno rodzice, jak i uczniowie klas 4-8 będą mogli anonimowo lub z podaniem swoich danych podzielić się swoimi troskami i problemami oraz otrzymać wsparcie, konsultacje czy poradę.

            „Bezpieczna godzina” – to propozycja skierowana do wszystkich uczniów naszej szkoły. W wyznaczonych dwóch godzinach w ciągu tygodnia – jedna dla pedagoga, druga dla psychologa, uczeń będzie mógł zwolnić się z lekcji i udać na poufną rozmowę do specjalisty.

            Szczegóły całego projektu i jego regulamin poznają Państwo na spotkaniu ogólnym przed wywiadówkami w dniu 11.09.2018 r. Będzie również zamieszczony na stronie internetowej szkoły oraz przesłany do Państwa na e-dziennik.

                                                                                             Pozdrawiam serdecznie i zapraszam
                                                                                                       Joanna Włoch, pedagog