Pobyt uczniów klasy ósmej w Muzeum Auschwitz-Birkenau była ważnym podsumowaniem lekcji o Auschwitz i Shoah.
Wizyta w tym miejscu skłoniła nas do refleksji nad wartością życia, wolności i pokoju. Uświadomiła nam, do czego mogą prowadzić nienawiść, brak tolerancji i pogarda wobec drugiego człowieka. Auschwitz pozostaje symbolem przestrogi przed nienawiścią i brakiem człowieczeństwa. Jest ważnym symbolem pamięci i przypomina o obowiązku szacunku wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, religii czy poglądów.
