Uczniowie
Rodzice
Przedszkole
Szkoła

Szlachetna paczka

Szlachetna paczka 21 listopada 2018

Szanowni Rodzice !              

W tym roku nasza Szkoła Podstawowa w Dzięgielowie ponownie została włączona do akcji SZLACHETNA PACZKA. Zwracamy się do Was, Drodzy Rodzice, z prośbą o przyłączenie się do naszej dobroczynnej akcji na rzecz potrzebujących.

 W tym roku wybraliśmy dwie rodziny, którym chcemy pomóc.

Rodzina 1: Pani Krystyna żyje z emerytury (1003 zł), po odliczeniu kosztów na lekarstwa oraz utrzymanie mieszkania, pozostaje jej około 320 zł miesięcznie. Pani Krystyna stara się oszczędzać lekarstwa tak, by móc w kolejnych miesiącach wykupić inne, które są jej również potrzebne. Jest to bardzo niebezpieczny system leczenia, jednak na inny starszej kobiety po prostu nie stać. Najważniejszą potrzebą, którą wskazała Pani Krystyna jest kuchenka gazowa z piekarnikiem.

Rodzina 2: Pani Ewa (55 l.) i jej mąż Edward (65 l.) są małżeństwem z wieloletnim stażem, samotnie mieszkają w domu jednorodzinnym. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu, kiedy małżonkowie zaciągnęli kredyt na rozruch biznesu dla swojego brata w Wielkiej Brytanii – ten zginął tragicznie
w wypadku, a obciążenie kredytowe spoczęło na Panu Edwardzie i jego żonie. Wtedy też Pan Edward uległ udarowi mózgu – jest sparaliżowany, nie porusza się samodzielnie. Dramatyczną sytuację podkreślił w ostatnim czasie fakt, że u Pana Edwarda dodatkowo stwierdzono chorobę nowotworową, a cały ciężar opieki, pielęgnacji i rehabilitacji męża spoczął na Pani Ewie. Małżonkom, po odliczeniu kosztów leczenia, opłat na życie pozostaje 405 zł miesięcznie, ale tylko formalnie, gdyż z tej kwoty potrącane są jeszcze zajęcia komornicze w wysokości 800 zł. Reasumując – rodzina zostaje bez środków do życia. Splot nieszczęśliwych wydarzeń sprawił, że rodzina, która dawniej miała wszystko, była szczęśliwa, na dzień dzisiejszy pozostaje w sytuacji beznadziejnej. Sytuacja, w jakiej znalazła się rodzina daje do myślenia i wskazuje na wnioski, że podobny los może spotkać każdego z nas, wystarczy splot nieszczęśliwych wydarzeń, na który nie zawsze mamy wpływ.

 ZBIÓRKA trwa od 19 listopada do 6 grudnia 2018 r.
Wszelkie rzeczy proszę pozostawiać w pudle oklejonym znaczkiem SZLACHETNA PACZKA.

 Najważniejsze potrzeby dla rodzin to:

Środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów.

Żywność trwała: herbata, kawa, kakao, kasza, ryż, makarony (różne rodzaje), mąki, cukier, konserwy mięsne i rybne, dżem, warzywa w puszkach, olej, mleko w kartonach.

Wyposażenie mieszkania: ręczniki, koc, pościel

Brakujący sprzęt: kuchenka gazowa z piekarnikiem, komplet garnków, patelnia

Upominek: Artykuły dla swojego pupila – pieska Czarka – zabawka, sucha karma, kosmetyki.

 DRODZY RODZICE PROSIMY O POMOC. KAŻDY Z NAS MOŻE ZOSTAĆ BOHATEREM SZLACHETNEJ PACZKI. Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA OTWARTE SERCE!

 Kontakt:
Agata Guznar, Anna Fiedor
Alicja Kajzar tel. 504 795 861   

           

PIERWSZA RODZINA:

W tym roku wybraliśmy Panią Krystynę, wdowa 73 lata. Kobieta żyje z emerytury (1003 zł), po odliczeniu kosztów za lekarstwa oraz utrzymanie mieszkania, pozostaje jej około 320 zł miesięcznie. Pani Krystyna przez wiele lat pracowała jako pracownik gospodarczy w szpitalu. Po śmierci męża popadła w depresję. Stara się oszczędzać lekarstwa tak, by móc w kolejnych miesiącach wykupić inne, które są jej również potrzebne. Jest to bardzo niebezpieczny system leczenia, jednak na inny starszej kobiety po prostu nie stać. Opiekuje się pieskiem, z którym została sama po śmierci męża. Pani Krysia uwielbia kontakt z ludźmi, cieszy się na każdą wieść, telefon, wizytę naszych wolontariuszy. Odwdzięcza się ciepłą herbatą, miłym słowem, uśmiechem ze łzami wzruszenia w oczach, kiedy stajemy u progu jej drzwi. Najważniejszą potrzebą, którą wskazała Pani Krystyna jest kuchenka gazowa z piekarnikiem. Kolejną potrzebą, wskazaną przez Panią Krysię jest odzież. Nie stać jej na zakup leków, a co dopiero nowej odzieży – uważa to za luksus, na który jeszcze długo nie będzie mogła sobie pozwolić. Ostatnią potrzebą jest również żywność trwała, która na pewno podreperuje budżet Pani Krystyny i pozwoli na przykład na wykupienie niezbędnych recept.

DRUGA RODZINA:

Pani Ewa (55 l.) i jej mąż Edward (65 l.) są małżeństwem z wieloletnim stażem, samotnie mieszkają w domu jednorodzinnym. Dawniej oboje tworzyli ciepłą, zgodną rodzinę, wychowali córkę. Pan Edward nie bał się pracy dodatkowej, oprócz stałych zarobków dorabiał sobie dodatkowe pieniądze. Pani Ewa z zaangażowaniem prowadziła dom, dbała o potrzeby domowników. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu, kiedy małżonkowie zaciągnęli kredyt na rozruch biznesu dla swojego brata w Wielkiej Brytanii – ten zginął tragicznie w wypadku, a obciążenie kredytowe spoczęło na Panu Edwardzie i jego żonie. Wtedy też Pan Edward uległ udarowi mózgu – jest sparaliżowany, nie porusza się samodzielnie. Rodzina z emerytury męża nie była w stanie spłacić kredytu. Komornik wszczął egzekucję z jedynego źródła dochodu. Córka, nie chcąc się angażować w problemy rodziny, wyprowadziła się ze swoim partnerem i nie bierze udziału w organizowaniu dla nich pomocy. Sytuacje dramatyczną podkreślił w ostatnim czasie fakt, że u Pana Edwarda dodatkowo stwierdzono chorobę nowotworową, a cały ciężar opieki, pielęgnacji i rehabilitacji męża spoczął na Pani Ewie. Kolejny cios rodzina otrzymała także ze strony wierzyciela, który wystąpił o egzekucję długu z nieruchomości – dom został wystawiony na licytację. Warunki samego domu, który jest zaniedbany są bardzo złe – dach ubiegłej zimy się zawalił, instalacja CO jest nie do końca sprawna. Małżonkom, po odliczeniu kosztów leczenia, opłat na życie pozostaje 405 zł miesięcznie, ale tylko formalnie, gdyż z tej kwoty potrącane są jeszcze zajęcia komornicze w wysokości 800 zł. Reasumując – rodzina zostaje bez środków do życia. Splot nieszczęśliwych wydarzeń sprawił, że rodzina, która dawniej miała wszystko, była szczęśliwa. na dzień dzisiejszy pozostaje w sytuacji beznadziejnej- rozpadły się nie tylko więzi, łączące rodziców i córkę, ale też stracili zdrowie, dochody, być może stracą dom. Pomimo tego, Pani Ewa tryska niesamowicie pozytywną energią, nie wiadomo skąd czerpie takie zasoby dobroci dla innych. Każda wizyta wolontariuszy w ich domu to bardzo trudne, ale zarazem sympatyczne spotkanie. Pani Ewa bez reszty poświęciła się mężowi w jego chorobie, niedomaganiach. , Czuje się zmęczona, dodatkowo cierpi, bo ma świadomość tego, że choroba jej męża prowadzi powoli do jego odejścia. Kobieta ma plany na przyszłość, marzy o pracy w kuchni, która mogła by jej pozwolić się utrzymać, chciałaby pozbyć się zniszczonego domu i kupić mieszkanie. Sytuacja,  w jakiej znalazła się rodzina daje do myślenia i wskazuje na wnioski, że podobny los może spotkać każdego z nas, wystarczy splot nieszczęśliwych wydarzeń, na które nie zawsze mamy wpływ.

SZLACHETNA PACZKA 2018- tabela potrzeb

 

RODZINA

RODZINA 1

Pani Krystyna (73 l.) – schorowana wdowa, po śmierci męża wpadła w depresję. Wysokośc renty 1003 zł, po opłaceniu mieszkania zostaje jej 320 zł.

RODZINA 2

Pani Ewa (55 l.) i jej mąż Edward (65l.). Małżonkom, po odliczeniu kosztów leczenia, opłat na życie pozostaje 405 zł miesięcznie, ale tylko formalnie, gdyż z tej kwoty potrącane są jeszcze zajęcia komornicze w wysokości 800 zł. Reasumując – rodzina zostaje bez środków do życia.

ŻYWNOŚC TRWAŁA herbata, kasza, ryż, makaron, olej, mąka, dżem, konserwy mięsne i rybne, warzywa w puszkach Herbata, Kawa, Kasza, Ryż, Cukier, Makaron, Olej, Mąka, Dżem, Konserwy mięsne i rybne, Warzywa w puszkach
 

ŚRODKI CZYSTOŚCI

 

REZERWACJA

Proszek do prania, płyn do mycia naczyń, pasta do zębów, szampon, płyny czyszczące, szczoteczka do zębów, proszek, płyn do płukania,

środki ochrony przed grzybami i pleśnią – w sprayu, krem do pielęgnacji – SUDOCREM

 

WYPOSAŻENIE MIESZKANIA

 

REZERWACJA

 

Ręczniki, Pościel (poszwy,prześcieradła),

 

BRAKUJĄCE SPRZĘTY

kuchenka gazowa z piekarnikiem, komplet garnków, patelnia  

REZERWACJA

 

 

UBRANIA

kurtka zimowa (na 160cm, szeroki obwód klatki piersiowej), sweter zimowy (na 160 cm), skarpetki zimowe rozmiar 38, spodnie zimowe (160 cm, szerokie biodra), kapcie zimowe (rozm. 38, wsuwane), buty zimowe (rozm.38, na płaskim lub niskim obcasie) dla Pani Ewy – sweter zimowy (nowy) – rozmiar 42/44, sylwetka niska, krępa

Pan Edward – buty zimowe kozaki trapery (rozmiar 40)

 

UPOMINKI

artykułu dla swojego pupila – pieska Czarka – zabawka, karma sucha Pani Ewa – kosmetyki,

Pan Edward – ciepłe skarpetki

1 tona węgla, drewno

szlachetna paczka -Tabela z potrzebami